SMCJ24CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SMCJ24CA-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMC(DO-214AB) Surface Mount Working Voltage:24 V Breakdown Voltage:26.7 V Clamping Voltage:38.9 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
RoHSCompliant
Clamping Voltage38.9 V
Number of Channels1
PackagingReel
Working Voltage24 V
Peak Pulse Current38.6 A
Breakdown Voltage26.7 V
PolarityBidirectional
Peak Pulse Power1.5 kW